Anname püüdlustele hoogu: Oskar Kobini lugu

Koolipoiss Oskar soovib lisaks jooksutreeningutele ka kõrgushüpet proovida

Esmaspäevast kuni pühapäevani kestab Spordiklubi Nord ja Eesti Paralümpiakomitee ühine liikumisväljakutse, millega toetatakse noorte parasportlaste tulevikupüüdlusi. Stipendiaatideks on parakergejõustiklased Entoni Pašun, Oskar Kobin, Peeter Brifk ja Remy Märtson, ratastoolitennise mängija Liis Simmul ning pararattur Anre Nõmme. Kõikide sportlaste tulevikupüüdlusi saab toetada lehel https://paralympic.ee/et/annetused

Oksar Kobin on 12-aastane koolipoiss, kes osaleb alates eelmise aasta septembrist kergejõustikutreeningutel Audentese Spordiklubis treener Hennit Küppase juhendamisel.

Oskar sündis ilma labajalgadeta. Kõndimiseks vajab ta proteese. Esimesed korralikud proteesid, millega laps kõndima õppis, valmistasid Saksamaa proteesimeistrid. Proteesid võttis Oskar kiirelt omaks ja üsna peagi hakkas ta ka nendega jooksma, kuniks kasvas nendest välja. Eestis valmistatud proteesid võimaldasid küll mugavalt kõndida, kuid jooksmise ja hüppamise käigus need kippusid purunema. Proteesimester soovitas Oskarile jooksuproteese. Jooksuproteesidega on Oskar muretult kehalise kasvatuse tundidest osa võtnud. 

Kergejõustikutreeningud Audentese Spordiklubis toimuvad kolm korda nädalas ja Oskar käib seal hea meelega. Peale jooksu treeninguid meeldib Oskarile ka vabal ajal isaga jooksmas käia. Hoolimata oma puudest on Oskar väga aktiivne, talle meeldib jalgrattaga sõita, jalgpalli mängida, puu otsa ronida ja batuudil karata.

Fiiberkiududest ja vaigust tehtud proteesid toimivad sarnaselt fiiberteivastele. Tuleb leida oskus, kus fiiberjalg hakkaks, nagu fiiberteivaski, sportlast viskama. Parasportlasel tuleb omandada oskus, et see vise oleks kontrollitult suunatud. Oskari esimesed jooksujalad on juba veidi pehmeks jäänud. Nagu teivashüppajadki, peab Oskar õppima kasutama nii tugevamaid kui pehmemaid jalgu, olenevalt, jooksudistantsi pikkusest. Samuti on plaan hakata kaugust ja kõrgust hüppama, mida Oskaril olemasolevad fiiberjalad hetkel ei võimalda.

Stipendiumit soovib Oskar kasutada treeningute kuutasu maksmiseks (20 EUR/kuu), spordiriiete ning sise- ja välisjalanõude ostmiseks (700 EUR), spordiproteesidega seonduvate perioodiliste kulude katmiseks (silikoonid, sukad ja remont/labade vahetus) (1930 EUR) ning spordiproteeside soetamiseks (2x11000 EUR, millest omaosalus 2200 EUR).

Liikumisväljakutse toimub kevadise koolivaheaja kestel 25. aprillist kuni 1. maini. Liikumisväljakutse raames on kõikidel huvilistel võimalus läbida endale jõukohane ja meelepärane arv tervisekilomeetreid ning registreerida oma võistkonna poolt läbitud teekonna pikkus rakenduse Yumuuv kaudu. Eesmärgiks on teha üheskoos maakerale tiir peale.