Anname püüdlustele hoogu: Peeter Brifki lugu

Mitmekülgne kergejõustiklane osaleb nii kuulitõuke treeningutel kui näiteringis

Kuni pühapäevani kestab Spordiklubi Nord ja Eesti Paralümpiakomitee ühine liikumisväljakutse, millega toetatakse noorte parasportlaste tulevikupüüdlusi. Stipendiaatideks on parakergejõustiklased Entoni Pašun, Oskar Kobin, Peeter Brifk ja Remy Märtson, ratastoolitennise mängija Liis Simmul ning pararattur Anre Nõmme. Kõikide sportlaste tulevikupüüdlusi saab toetada lehel https://paralympic.ee/et/annetused

Peeter Brifk on 15-aastane Tartu koolipoiss, kes osaleb alates eelmise aasta septembrist Tartu Kalevi kergejõustikutreeningutel Madis Paju juhendamisel. Peetri enda sõnul takistas varasemalt tema sportimist vasak jalg, mille tõttu pidi ta kogu aeg karkudega käima. Pärast kauaoodatud vasaku jala amputatsiooni on tema elu palju muutunud – ta käib kolm korda nädalas kergejõustiku reeningutel ning korra ka näiteringis.

Kergejõustikutreeningutel on Peeter keskendunud hetkel vaid kuulitõukele, mida sooritab kohapealt. See on tingitud peamiselt proteesist, millega ta ei tunne end hooga tõukamisel väga kindlalt. Tulevikus soovib Peeter proovida ka teisi heitealasid ning soovib jõuda paraolümpiamängudele.

"Mind pani kandideerima liikumisväljakutse stipendiumikonkursile eelkõige soov astuda samm oma spordiunistustes edasi. Olen juba küll 15- aastane, kuid kergejõustikutreeningutega alustasin alles selle õppeaasta alguses. Plaanin endale osta isiklikud treeningkuulid (3 kg ja 4 kg), millega saaksin vabadel hetkedel iseseivalt, spordihalli minemata, tehnikat lihvida," ütles Peeter Brifk.

"Sporditegemist naudin täiel rinnal ning olen väga rõõmus, et mul on võimalus osaleda Madis Paju heitetreeningutel. Sel talvel osalesin esmakordselt parakergejõustiku Eesti meistrivõistlustel, kus parimaks tulemuseks mõõdeti 7.97 m. Võimalus võistelda Eesti parimate parasportlastega külg-külje kõrval andis mulle tohutult motivatsiooni jõuda ise ka kunagi samale tasemele nagu Egert Jõesaar ja Tanel Visnap," sõnas ta.

Treener Madis Paju: "Peeter on väga hea analüüsimise oskusega, mis võimaldab tal mõista protsessi olulisust ning näha vigu või aru saada, mis läks hästi. Selle oskuse heaks küljeks on ka see, et Peeter on võimeline toimetama iseseisvalt ning andma endale ise hinnangut. Tema väga hea suhtlemisoskus aitas tal kiirelt sulanduda treeninggruppi ning poistega koos visatakse aeg-ajalt nalja. Peetril on väga suur töötahe ning teeb alati kõik asjad ära, mida treener on öelnud ja vahepeal isegi rohkemgi. Täna treenib Peeter kolm korda nädalas."

Kogutav stipendium aitaks soetada jalaproteesi, mis lubaks Peetril paremini sporti teha. Praeguse proteesi jalalaba on liialt jäik ja mõeldud rohkem kõndimiseks. Sportimisproteesi hind on 11 000 EUR, millest omaosalusena tuleb tasuda 1100 EUR. Samuti soovib Peeter stipendiumi kasutada järgnevate kuude treeningtasude maksmiseks (7 kuud x 30 EUR) ning osta isiklikud treeningkuulid (3 kg ja 4 kg), mis maksavad kokku ligi 50 eurot.

Liikumisväljakutse toimub kevadise koolivaheaja kestel 25. aprillist kuni 1. maini. Liikumisväljakutse raames on kõikidel huvilistel võimalus läbida endale jõukohane ja meelepärane arv tervisekilomeetreid ning registreerida oma võistkonna poolt läbitud teekonna pikkus rakenduse Yumuuv kaudu. Eesmärgiks on teha üheskoos maakerale tiir peale.