Anname püüdlustele hoogu: Remy Märtsoni lugu

Paraolümpiamängudel medali võitmise nimel harjutav Remy Märtson ei anna kunagi alla ega lepi vähemaga

Esmaspäevast kuni pühapäevani kestab Spordiklubi Nord ja Eesti Paralümpiakomitee ühine liikumisväljakutse, millega toetatakse noorte parasportlaste tulevikupüüdlusi. Stipendiaatideks on parakergejõustiklased Entoni Pašun, Oskar Kobin, Peeter Brifk ja Remy Märtson, ratastoolitennise mängija Liis Simmul ning pararattur Anre Nõmme. Kõikide sportlaste tulevikupüüdlusi saab toetada lehel https://paralympic.ee/et/annetused

Remy Märtson on 14-aastane Tartu Kalevi kergejõustiklane, kes treenib alates 2020. aastast Madis Paju ja Alis Laane treeningugrupis. 

Remyl on diagnoositud sünnijärgne emiparees, millest tingituna esinevad peaajuinfarkti jääknähud (paremate jäsemete halvatus (käsi>jalg), parem käsi atroofilisem ja lühem, kehatüvele lähendatud, käsivars sissepoole pööratud, sõrmed peopessa painutatud, esinevad kontraktuurid. Jalg hüppeliigesest sirutuses, kõnnak on spastilis-pareetiline).

Spordiga puutus ta kokku juba varakult, osaledes iga-aastastel Tartu maratoni lasteüritustel. Teadlikumalt hakkas Remy spordiga tegelema 9-aastaselt, kui ühines Tartu FC Santose jalgpallitreeningutega. Poolteist aastat tagasi tundis poiss, et teda tõmbavad rohkem kergejõustikualad.

Pärast Tartu Kalevi kergejõustiku treeningrühmaga liitumist harjutab Remy võimalusel neli-viis korda nädalas. Lisaks treenib ta ka kodus iseseisvalt. Tervete lastega koos treenides ei anna ta kunagi alla ning töötab järjepidevalt selle nimel, et oma sportlikke tulemusi parandada. Remy ei ütle iial "ma ei saa" või "ma ei taha", vaid teeb kõik etteantud asjad ära. Kui treeningplaan näeb ette kaheksa kordust sajaprotsendiliselt, siis täpselt nii ka ta teeb. Noor sportlane ei anna kunagi alla ega lepi iial vähemaga. Remy on osalenud Tartu heitjate seeriavõistlustel, Tartu linna meistrivõistlustel  ja Eesti meistrivõistlustel parakergejõustikus.

Remy treenib kindla soovi ja entusiasmiga, et jõuda paraolümpiamängudele ja võita sealt medal. Käesoleval aastal on tema esimene proovikivi noorte EM-võistlused Soomes, kus Remy soovib osaleda neljal-viiel erineval alal.

Kogutud stipendumit soovib Remy kasutada treeningutele sõidu (60 EUR/kuu), võistlustel osalemine (300 EUR/aasta), treeninglaagri (150 EUR), treeningvarustuse (400 EUR), taastumisvahendite (310 EUR), massaaži (50 EUR/kuu) ning ujumise (50 EUR/kuu) eest tasumiseks.

Liikumisväljakutse toimub kevadise koolivaheaja kestel 25. aprillist kuni 1. maini. Liikumisväljakutse raames on kõikidel huvilistel võimalus läbida endale jõukohane ja meelepärane arv tervisekilomeetreid ning registreerida oma võistkonna poolt läbitud teekonna pikkus rakenduse Yumuuv kaudu. Eesmärgiks on teha üheskoos maakerale tiir peale.