IPC teadaanne parasportlastele ja liikmetele seoses COVID-19 viirusega

Rahvusvaheline Paralümpiakomitee (IPC) hakkab iganädalaselt tegema kokkuvõtteid COVID-19 pandeemia kohta, et kõik parasportlased ja IPC liikmed oleksid informeeritud ja kursis kõige värskemate uudistega.

11. märtsil teatas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), et COVID-19 näol on tegemist pandeemiaga, mis tähendab, et see on haigus, mis levib inimestel erinevates riikides samaaegselt. Sellegipoolest usub WHO, et esimest korda on tegemist pandeemiaga, mida on võimalik kontrollida. 

Haiguse leviku piiramiseks on riigid võtnud kasutusele erinevaid meetmeid. Sellega seoses on otsustatud spordiüritusi korraldada kas pealtvaatajatele suletud uste taga või on üritused edasi lükatud. Lisaks on mitmetel juhtudel võetud kasutusele meetmed, et ei peetaks üritusi, kus on rohkem kui 1000 inimest (Eesti puhul rohkem kui 100 inimest).

Kõige värskemat ja adekvaatset infot COVID-19 kohta saab WHO kodulehelt: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

Hetkel jätkuvad ettevalmistused Tokyo 2020 olümpia- ja paraolümpiamängudeks. Sportlased peaksid jätkama mängudeks ettevalmistusega. Sellegipoolest on mitmed spordivõistlused ära jäetud ning see mõjutab tugevalt sportlaste klassifitseerimisi ning paraolümpiamängude kvalifikatsiooni võistlusi. 

IPC suhtleb klassifitseerimise teemal erinevate spordialaliitudega ning rahvuslike paralümpiakomiteedega, et leida kõige paremad võimalused sportlaste klassifitseerimiseks. Ära jäänud kvalifikatsiooni võistluste asemele proovitakse leida teisi võimalusi, vaadates üle kvalifikatsiooni kriteeriumid, või võistlusi edasi lükates. Igasugused muudatused Tokyo 2020 Paraolümpiamängude kriteeriumites on leitavad siit: https://www.paralympic.org/tokyo-2020/qualification-criteria

Globaalne pilt viirusest muutub iga päev, siis on IPC-l ja rahvusvahelistel alaliitudel väga väike etteteatamise aeg, kui mõni võistlus jääb ära. Peaaegu kõigil juhtudel jäetakse võistused ära kohalike terviseameti või valitsuse nõudmistel ja soovitustel. Seetõttu ei oska ei IPC ega rahvusvahelised alaliidud ennustada, millised võistlused jäävad ära ning palutakse selles osas mõistvat suhtumist. 

Mõned soovitused, kuidas vähendada rahalist riski saates sportlasi võistlustele, mis võivad ära jääda:

 • Ostke paindlike tingimustega lennupiletid.

 • Jälgige WHO ja Vabariigi Valitsuse ametlikke soovitusi reisi sihtkoha osas.

 • Kontrollige kas on mingeid piiranguid reisimisega. Kõige värskem info erinevate piirangute osas on leitav siit: https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm

 • Vahetult enne reisi kontrollige oma tervist ning mingite muutuste korral kaaluge reisi ära jätmist.

 • Jätkake suhtlemist rahvuslike alaliitudega ja korraldus komiteedega, et saada kõige värskemat infot kohaliku olukorra ja tervise regulatsioonide kohta.

Kuidas ennast kaitsta ja ennetada viiruse levikut? Selleks, et vähendada riski haigestuda ja levitada COVID-19 viirust tuleb järgida neid lihtsaid ettevaatusabinõusid:

 • Pesta käsi regulaarselt ja põhjalikult alkoholi sisaldavate vahendite või vee ja seebiga.

 • Hoia vähemalt ühe meetrist distantsi inimesega, kes köhib või aevastab.

 • Väldi silmade, nina ja suu katsumist.

 • Veendu, et sina ja sind ümbritsevad inimesed järgivad õiget hingamisteede hügieeni. See tähendab, et köhimisel ja aevastamisel kaetakse suu ja nina kõverdatud küünarnukiga või salvrätiga ning seejärel visatakse salvrätt koheselt ära.

 • Püsi kodus, kui ei tunne ennast hästi. Kui esineb palavikku, köha ning on raskused hingamisel, siis tuleb koheselt pöörduda perearsti poole (helistades).

 • Ole kursis kõige värskemate riskipiirkondadega ning väldi neisse kohtadesse reisimist. 

 

Allikas: https://www.paralympic.org/news/information-para-athletes-and-ipc-members-regarding-coronavirus