Netflixi hittfilmi “Rising Phoenix” saab nüüd vaadata eestikeelsete subtiitritega

Rahvusvaheline Paralümpiakomitee (IPC) koostöös Netflixi ja HTYT Stories’ga tulid välja filmiga “Rising Phoenix”, mis tähistas olulist verstaposti -Tokyo 2020 paraolümpiamängudeni oli jäänud üks aasta. Nüüd on võimalik seda filmi vaadata Netflixis ka eestikeelsete subtiitritega.

“Me soovisime, et sellele filmile tehtaks eestikeelsed subtiitrid, sest tegemist on suurepärase filmiga, mis toob inimesi paraspordile lähemale. Filmi vaadates saab näha, kust on alguse saanud ning millise teekonna on pidanud parasport läbima. Üheksa inspireerivat sportlast räägivad oma loo, läbi mille on näha nende suurt teotahet ning, et kui väga tahta, siis on kõik võimalik.” kirjeldab Eesti Paralümpiakomitee peasekretär Signe Falkenberg “Rising Phoenix” filmi. 

“Sarnaselt filmis osalevatele sportlastele võistlevad paraolümpiamängudele pääsemise eest ka Eesti parasportlased. Tokyo 2020 paraolümpiamängud toimuvad 25. augustist kuni 5. septembrini 2021. aastal Jaapanis Tokyos.” lisab Falkenberg.

26. augustil 2020 aastal esilinastus Netflixis film “Rising Phoenix”, mille fookuses on üheksa paraolümpia sportlast, rõhutades nende õnnestumisi Londoni 2012 ja Rio 2016 paraolümpiamängudel. Lisaks räägib film paraolümpiamängude tähelepanuväärse loo, kuidas Teise maailmasõja rusudest on jõutud planeedi populaarsuselt kolmandaks spordisündmuseks.

“Rising Phoenix” uurib, kuidas paraolümpiamängud on aastakümnete jooksul esile kutsunud ülemaailmset liikumist ning näitab, kuidas see jätkuvalt muudab viisi, kuidas maailm mõtleb puudest, tipptasemest, mitmekesisusest ja inimpotentsiaalist.

“Ma arvan, et seda filmi võiksid kõik vaadata, sest see annab päris hea ülevaate paraspordi ajaloost ning jutustab väga erinevate sportlaste lugusid. Film tabas päris hästi ära kõik paraspordi nüansid ja selle üle tunnen vaid rõõmu.” räägib Eesti paraujuja Matz Topkin filmist.

Fitness sportlane ja tsirkuseakrobaat Endla Vaher hindab filmi kõrgelt: “Rising Phoenix on väga inspireeriv ja tõetruu. Nendel sportlastel käib pidev töö iseendaga nii füüsiliselt ja vaimselt, kui ka pidev võitlus olla ühiskonnas aktsepteeritud. Vaadates seda filmi ja olles ise ka ühega peategelastest (JB) seotud olnud, tunnen, et parasportlased on meile kõigile suureks eeskujuks. Vaatamata oma saatusele on nad ülimalt motiveeritud, õnnelikud ja mis kõige tähtsam, nad pole alla andnud.”

“Kindlasti soovitan seda filmi kõigile ja eriti neile, kellel jääb motivatsioonist puudu. Usun, et see film paneb absoluutselt kõiki inimesi mõtlema, et pole olemas vabandusi, miks midagi teha ei saa vaid tuleb lihtsalt võtta kätte ja pingutada. Samuti loodan, et see inspireerib puudega inimesi, kes pole veel nii osavad ja vaimselt tugevad ning neid, kes nende eest hoolitsevad. Kõik on võimalik, tuleb leida oma tee!” lisab Vaher.

Need üheksa sportlast, kelle lugusid filmis kajastatakse on Bebe Vio (Itaalia), Ellie Cole (Austraalia), Jean-Baptiste Alaize (Prantsusmaa), Matt Stutzman (USA), Jonnie Peacock (Suurbritannia), Cui Zhe (Hiina), Ryley Batt (Austraalia), Ntando Mahlangu (Lõuna-Aafrika) ja Tatyana McFadden (USA).

Mitmekordne ujumise paraolümpiavõitja Ellie Cole usub, et “Rising Phoenix” aitab paraolümpialiikumise viia uuele tasemele. “Kui ma näen sellist tööd, nagu see on, ja eriti midagi sellist, mille Netflixi sarnane kaubamärk võtab, mõtlen ma tagasi kui ma olin 9- või 10-aastane ega teadnud, et parasport üldse eksisteerib,” ütleb ta. 

“Ma olen näinud seda arengut selliseks nagu parasport on praegu, punktis, kus on Netflixi dokumentaal ja see on juba midagi muud. See teeb mind uhkeks, sest olen näinud selle dramaatilist muutumist. Ma tean, kuidas see varem oli.” lisab Cole

“Ma arvan, et inimesed, kes seda filmi vaatavad, eriti need, kes ei ole veel fännid, saavad lõpuks aru, et paraolümpialiikumine on tõesti mitmemõõtmeline. See on tegelikult väga lahe.” ütleb Cole lõpetuseks.

Ilma käteta sündinud vibulaskja Matt Stutzman on paraolümpiamängudel tuntud oma ainulaadse jalgadega laskmise stiiliga. “Ma arvan, et see film üritab tuua teadlikust kõigile, kes seda vaatavad. Jah, meil on füüsilised puuded, kuid see ei takista meid. Me võime ikkagi elada normaalset elu; me võime ikkagi olla see inimene, kes läheb toidupoodi ja ostab süüa. Me võime elada nagu kõik teisedki.” räägib ta. 

“Selles dokumentaalfilmis lubasid nad mul tõesti olla lihtsalt mina. Kui ma tahtsin olla naljakas, siis ma võisin olla naljakas. Kui ma tahtsin teha midagi konkreetset, siis nad olid väga avatud, et näidata maailmale, kes Matt Stutzman on. Minu jaoks oli see hämmastav, sest enamasti on neil oma idee, mida nad tahavad, et me räägime, aga tänu sellele vabadusele, sain ma maailmale näidata Matti erinevaid külgi. Võib-olla seda, milline Matt tegelikult on. Selle võimaluse saamine muudab selle veelgi paremaks.” lisab Stutzman.

IPC president Andrew Parsons ütles: “Pole mingit kahtlust, et see film muudab iga inimest, kes seda vaatab. See on film, mis annab jõudu nii paljudele inimestele kogu maailmas ja elustab veelgi paraolümpialiikumise asutaja Sir Ludwig Guttmanni visiooni.”

“Seda filmi nimetada paraolümpialiikumise jaoks murranguliseks oleks alahindamine. Tegemist on väga erilise filmiga ja ma ootan väga, et terve maailm seda näha saaks.” lisas ta.

“Rising Phoenix” on valminud koostöös HTYT Films and Passion Pictures ning Ventureland and Misfits Entertainementiga.

Ametlik filmitreiler: 

 

Paraolümpia dokumentaalfilmi taga olev lugu: