Novembri infokiri

UUDISED

Eesti ratastoolikurlingu võistkond pääses Pekingi paraolümpiamängudele

Pekingis toimuvatel ratastoolikurlingu maailmameistrivõistlustel selgusid viimased kaks 2022. aasta paraolümpiamängudele pääsejat. Kuigi Eesti koondis MMil ei osalenud, kindlustati kokkuvõttes koht 12 riigi hulgas Pekingi paraolümpiamängudel.

Pekingi paraolümpiamängude punkte jagati kolme maailmameistrivõistluste tulemuste põhjal. Eesti ratastoolikurlingu võistkond selle aasta MMil ei võistelnud, kuid paraolümpiamängudele pääsemiseks piisas Eestil 2019. ja 2020. aasta MMidelt kogutud punktidest.

“Oleme uhked, samas tunneme ka väga suurt vastutust, et  esindada Eestit võimalikult hästi ja olla paraolümpial parimas sportlikus vormis. Paraolümpiamängude vastased on tugevad ja kergeid võite ei ole loota, kuid kõik võistkonnad on meie jaoks võidetavad - pühendame viimased kuud võistkonna ettevalmistusele, et olla Pekingis parimas vormis,” sõnas Eesti koondise kapten Andrei Koitmäe

Eesti pääsemine paraolümpiamängudele sõltus Itaalia ja Ameerika Ühendriikide tulemustest selle aasta MMil. Itaalia võistkonnal ei õnnestunud MMilt koguda piisavalt punkte, et edestada Eesti esindust. Eestist möödus punktide arvestuses Ameerika Ühendriikide esindus, kuid varem kogutud kvalifikatsioonipunktidest piisas, et Eesti kvalifitseeruks 12. riigina paraolümpiale.

“Eesti ratastoolikurlingu võistkond alustas treeninguid 2015. aasta jaanuaris ning kõigest seitsme aastaga jõuti maailma 12 parima hulka, edestades ka palju kogenumaid vastaseid. Üle 20 aasta jõuab Eesti lipp taaskord taliparaolümpiamängudele ning see on Eesti paraspordi jaoks suur saavutus ja inspiratsioon,” sõnas Eesti Paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm.

Viimati osales Eesti taliparaolümpiamängudel 2002. aastal, kui Eestit esindas Salt Lake City´s  kelguhoki meeskond. 

Eesti ratastoolikurlingu koondise kandidaatideks on Andrei Koitmäe, Mait Mätas, Ain Villau, Lauri Murašov, Kätlin Riidebach ja Signe Falkenberg. Eesti koondise treeneriks on kanadalane Chris Bowden.

Ratastoolikurlingu turniir Pekingi paraolümpiamängudel toimub 2022. aastal 4.-13.märtsini. Turniiri käigus kohtuvad Eesti sportlased Hiina, Venemaa, Norra, Korea, Šotimaa, Kanada, Slovakkia, Rootsi, Läti, Šveitsi ja Ameerika Ühendriikide koondistega.

Ratastoolikurlingus liigutakse jääl ringi ratastoolis ja kivid saadetakse teele spetsiaalsete keppidega. Kuna erinevalt tavakurlingust jää harjamist ei toimu, peavad mängijate visked olema väga täpsed. Ratastoolikurlingut mängitakse 5-liikmelistes segavõistkondades, vähemalt üks liige peab olema vastassugupoolest. 

 

Foto: Jaanus Ree


Palermos lõppes parapurjetamise MM Hansa klassile, Kristo-Adam Priks eestlastest parim

Arvukate osalejatega parapurjetamise MMil Palermos, kus eestlased osalesid esmakordselt, oli eestlastest edukaim Kristo-Adam Priks, teenides välja üldarvestuses 34. koha. Kolmanda päeva sõidus saavutatud teine koht oli sportlase eredaim tulemus seerias 44, 32, 2, 38 ja mahaviskamisele läinud 54. koht.

Meie võistleja Priksi ambitsioonikas soov oli ahtrit näidata maailmameistritiitli teeninud poolakale Cicockile, mille ta ka korra realiseeris. “Minu plaan oli vältida vigu ja riske mitte võtta,” kirjeldas Priks peale oma edukat kolmandat sõitu maailmatasemel võistlejate seas. “Kui on nii palju võistlevaid purjekaid, on vaja enda valitud teele kindlaks jääda ning mitte rabeleda,“ selgitas kolmandat aastat Hansa 303 klassi purjekaga treeniv ja võistlev sportlane, kes esimese suurvõistluse kogemusega rahule jäi ja seatud eesmärgi laevastiku esimesse poole sisse jõuda, täitis. Tagasilöögi võis anda treeningsõitudes kannatada saanud mast, mis oli kõveraks paindunud ning eilsetes nõrga tuule oludes mõju avaldas.

Teine Eestit esindav parasportlane Peep Krusberg oli tervisehädaga kimpus, korra jäi starti minemata ning ta platseerus kohtadega 31, 49, DNS, 59 ja 48 kokku 50. kohale.

Esikolmikus on Hansa 303 klassi 69 osaleja hulgas nelja esikohaga poolakas Piotr Cichocki (1., 1., mahaviskamisele läinud 7.,  1. ja 1. koht), teine prantslanna Cecile Venuat (4., 3., 5., 2. ja halvima tulemusena mahaviskamisele läinud 12. koht) ja kolmandaks on tõusnud GBR lipu all seilav šotlane Rory McKinna (15,. 2., 1., mahaviskele läinud 23. ja 4. koht).

Ilmastikuolud olid vahetuvale aastaajale tüüpiliselt heitlikud: purjetajaid kimbutas nii tuulevaikus, tormi- ja äiksetuuled kui tugevad sajuhood.

MMil osalesid järgnevad klassid: Hansa 303 ühene (69 osalejat), Hansa 303 kahene (61) ja Liberty/ Liberty Servo (16 osalejat) kõige sügavama puudega inimestele.

Esindatud olid järgnevad riigid: Austraalia, Brasiilia, Tšiili, Hiina, Eesti, Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia, Kreeka, Holland, Iirimaa, Itaalia, Jaapan, Poola, Portugal, Hispaania ja USA. Tugevad sõitjad on ESP, POR, POL, FRA, BRA, GER ja GBR purjetähiste all.

Hansa 303 klassi parapaadid said soetatud projekti Erilised purjetajad, Sotsiaalministeeriumi ja Eesti Jahtklubide Liidu koostöös 2019. aastal, sellest ajast saavad erivajadustega ja väljakutsetes inimesed turvaliselt purjetada. Ühistegevustele Põhjamaades on kahel viimasel aastal õla alla pannud Põhjamaade Ministrite Nõukogu.

Eesti tiimi osalemist MMil toetab Eesti Paralümpiakomitee.

 

Fotod: Külli Haav


DS ujujad naasevad Euro TriGames mängudelt 10 medali, maailmarekordi ja Euroopa juunioride rekordiga

04.-10.10.2021 toimusid Ferraras Itaalias esimesed downi sündroomiga sportlaste Euroopa mängud Euro TriGames. Mängudest võtsid osa kokku 17 erineva riigi sportlased.

Eestit esindasid Ferraras ujujad Maria Rein, Ingel Õunmaa, Keira Rattur, Eric Tött, Hardi Pais, Vahur Ploomipuu ning Kaspar Paul Loik.

Kokku neli päeva väldanud ujumisvõistlustel tehti mitmeid isiklikke rekordeid ning Maria Rein, Eric Tött ning Keira Rattur tulevad kolme peale kokku lugedes koju 10 medaliga. Keira Rattur on kõigele lisaks ka värske Euroopa juunioride rekordiomanik 25 m rinnuliujumises.

Kokkuvõtte meie sportlaste tulemustest on alljärgnev:

I päev
Keira Rattur - 25 m vabaltujumises I koht
Maria Rein - 100 m seliliujumise II koht
Eric Tött - 200 m vabaltujumise III koht, 50 m seliliujumise II koht
Ingel Õunmaa - 100 m seliliujumise 14. koht, 50 m liblikujumise 11. koht
Hardi Pais - 100 m rinnuliujumise 9. koht
Kaspar Paul Loik - 200 m vabaltujumise 11. koht
Vahur Ploomipuu - 50 m seliliujumise 9. koht

II päev
Keira Rattur - 25 rinnuli I koht ning Euroopa juunioride rekord
Maria Rein - 100 m rinnuliujumise III koht
Ingel Õunmaa - 200 m liblikujumise 4. koht, 50 m seliliujumise 12. koht
Eric Tött - 100 m seliliujumise II koht, 50 m liblikujumise 9. koht
Vahur Ploomipuu - 50 m liblikujumise 19. koht
Kaspar Paul Loik - 50 m liblikujumise 21. koht
Hardi Pais - 50 m liblikujumise 25. koht

III päev
Maria Rein - 100 m kompleksujumise III koht, 50 m rinnuliujumise III koht
Keira Rattur - 50 m rinnuliujumise 7. koht
Ingel Õunmaa - 100 m vabaltujumise 9. koht
Eric Tött - 50 m vabaltujumise 4. koht
Hardi Pais - 200 m rinnuliujumise 8. koht
Vahur Ploomipuu - 50 m vabaltujumise 18. koht
Kaspar Paul Loik - 50 m vabaltujumise 22. koht

IV päev
Maria Rein - 200 m seliliujumise II koht ning uus maailmarekord (senior vanuserühm, lühiraja rekord)
Hardi Pais - 50 m rinnuliujumises 7. koht
Eric Tött - 100 m vabaltujumises 9. koht
Keira Rattur - 50 m vabaltujumises 10. koht
Kaspar Paul Loik - 50 m rinnuliujumise 10. koht, 100 m kompleksujumise 8. koht
Vahur Ploomipuu - 100 m vabaltujumise 14. koht

Võistluste tulemused: http://www.fidalservizi.it/risultati/2021/TRIGAMES_SWIMMING_2021/Index.htm

Fotol medalistid Eric Tött, Maria Rein, Keira Rattur


Spordiklubi Nordi käis tutvumas ratastoolikorvpalliga

Oktoobri keskpaigas käis spordiklubi Nord koostöös Eesti Paralümpiakomiteega proovimas ratastoolikorvpalli. Kohtumise eesmärk oli arendada omavahelist koostööd ning saada paraspordist täpsem tunnetus ratastoolikorvpalli näol. Juhendajateks olid ratastoolikorvpalliharrastajad Taavi Kendra ja Tarmo Eerma ning Eesti Paralümpiakomitee liikumisharrastuse juht Kaia Kollo.

"Külaskäik ratastoolikorvpalli proovima oli väga tore ja koostöö on siiani  olnud väga viljakas ja meeldiv. Oli huvitav proovida tavapärast spordiala teises võtmes. Siiani on läbi viidud koos juba mitmeid erinevaid projekte. Koostöö EPK-ga on olnud väga hea ning on hea meel, et saame oma panuse koostööpartnerina puuetega inimeste ja kogu ühiskonna liikumisse." rääkis SK Nord tegevjuht Andres Olvik peale ratastoolikorvpalli tutvustavad päeva.

EPK liikumisharrastuse juht Kaia Kollo sõnas: "Meil on suur rõõm näha ja tunda, et on spordiklubisid, kellele läheb korda ja kes ise tunnevad huvi paraspordi vastu. SK Nordiga koostöö on olnud huvitav ning uusi mõtteid, mida ja kuidas võiks koos tulevikus teha tuleb üha juurde. Loomulik on see, et alguses peamegi õppima üksteist tundma ning see osa on läinud meie koostöös hästi. Kui midagi ei sobi või ei saa, siis on vastastikune mõistmine olemas. Kuigi võib öelda, et väljendit "ei saa" ei ole meie koos tegemiste jooksul esinenud. Pigem on see "kuidas saab". Loodame, et tulevik toob meile SK Nordiga koos uusi põnevaid väljakutseid."


Parasport õpihuvi linnalaagris

27. oktoobril käis EPK SK Nordi sügisvaheaja 1.-6. klasside õpihuvi linnalaagris, kus osales ligikaudu 100 last. Tutvustasime lastele paraolümpiaväärtusi ning paraolümpialiikumise põhimõtteid, arutlesime mõtlemapanevate teemade üle puudega inimeste igapäevaelust ja sportimisvõimalustest. 

Rõõm oli näha laste elevust, kui panime nad mõtlema selle üle, kuidas saaks kaasata puudega klassikaaslast. Kõik lapsed täitsid Rahvusvahelise Paralümpiakomitee (IPC) programmi I'mPOSSIBLE põnevaid töölehti. Arutlesime, et tegelikult ei ole oluline milline keegi on, sest igaüks peab saama sporti teha ning koos sportida on tore ja lõbus. Läbi kaasava programmi I'mPOSSIBLE loodame koostöös Tallinna Ülikooliga jõuda peagi ka järgmiste üldhariduskoolide ja spordiklubideni, kellele anda häid praktilisi näpunäiteid, kuidas lõimida kehalise kasvatuse ja liikumise tunnis puudega ja puudeta lapsi. Hetkel käivad koolituse korraldamise osas Tartu koolidega.


Tule osalema EPK meistrivõistlustele ujumises

21. novembril toimuvad Tartus Aura Keskuses Eesti Paralümpiakomitee meistrivõistlused ujumises. Võistlustele on vajalik eelregistreerimine.

Klassides S1-S15 peetakse kõikidel aladel arvestust IPC punktitabeli alusel, klassis AB peetakse arvestust klassipõhiselt.
Võistlused toimuvad eelregistreerimisega. Ülesandmise viimane tähtaeg hiljemalt 18. november 2021 a. kell 12.00:

a) Swimranking keskkonnas: https://www.swimrankings.net/index.php?page=entryDetail
VÕI
b) Eesti Paralümpiakomitee iseteeninduskeskkonnas: https://iseteenindus.paralympic.ee/

Võistluse osavõtutasu on 5 € sportlase kohta.
Vastavalt eelregistreerimisele esitab Eesti Paralümpiakomitee osalevatele klubidele/organisatsioonidele arved hiljemalt 10. detsembriks 2021.a.

Võistluste juhend ja lisainfo

Võistluse toimumine sõltub sel hetkel kehtivast korrast.


Tule osalema EPK meistrivõistlustele kiirmales ja kiirkabes

28. novembril toimuvad Tallinna Puuetega Inimeste Koja tegevuskeskuses Eesti Paralümpiakomitee meistrivõistlused kiirmales ja kiirkabes. 

Võistlused toimuvad eelregistreerimisega Eesti Paralümpiakomitee iseteeninduskeskkonnas: https://iseteenindus.paralympic.ee/  
hiljemalt 25.11.2021.a. kell 12:00.

Ajakava 
Registreerimine: 09.30 - 10.00
Maleturniir: 10.30
Kabeturniir: 14.30

Võistlusklassid: Mehed, Naised
Kõikide puudeliikide esindajad osalevad samas võistlusklassis.

Osalemistasu: Võistluse osavõtutasu on 5 € sportlase kohta.

Võistluste juhend ja lisainfo

Võistluse toimumine sõltub sel hetkel kehtivast korrast.


Sulgpalliklubi Fookus kutsub kõiki huvilisi parasulgpalli trenni!

Alates novembrist alustab klubi Fookus parasulgpalli trennidega Forus Tondi Spordikeskuses. Oodatud on kõik huvilised olenemata vanusest või sportlikusest.

Esimene proovitrenn kuhu saab tasuta tulla sulgpalli proovima toimub juba 3.november kell 15.00-16.00. Registreerimine meilil kathy@skfookus.ee või tel 56492144. Kohapeal olemas reketid ja kui vajad lisavarustust (nt. sportratastool) anna teada.

Kohtumiseni väljakul!


Tradehouse OÜ annab juba üheksandat aastat välja 20 000€ suuruse Noorsportlase Stipendiumi

Tradehouse Noorsportlase Stipendiumi taotlemine 2021. aastaks on avatud ning taotlusi saab esitada kuni 7. novembrini. Stipendiumi eesmärk on toetada kuni 26-aastaste noorsportlaste ettevalmistust ja osalemist kohalikel ning rahvusvahelistel võistlustel. Stipendiumifond on ka tänavu kokku 20 000 €.

 Kandideerimiseks on noorsportlasel vaja esitada järgmised dokumendid:
- videotutvustus;
- kaaskiri;
- põhjendama toetuse vajalikkust (sh programm, kulude jaotus, sportlastee ja seniste saavutuste kirjeldus);
- hooldusõigusliku isiku nõusolek stipendiumi taotlemiseks alla 18-aastase taotlejate puhul;
- vähemalt üks soovituskiri treenerilt, spordiklubilt või alaliidult.
- täiendavalt võib esitada lisadokumente (esitlus, treeningkava, trennikaaslase soovitus jms). 

 Igal aastal on laekunud enam kui 100 avaldust rohkem kui 30-lt spordialalt.

Eelnevatel aastatel on stipendiumi pälvinud mitmed end juba tänaseks tõestanud sportlased, kaasaarvatud ka sel aastal Eestile olümpiakulla toonud epeenaiskond: Julia Beljajeva, Katrina Lehis ja  Erika Kirpu. Lisaks veel paljud teised noored, kelle suuremad saavutused on alles ees.

Taotlusvorm ja lisainfo kodulehel: www.tradehouse.ee/stipendium


Kohalikud võistlused ja sündmused

03.11.2021 Sulgpalliklubi Fookus proovitreening
Toimumiskoht: Forus Tondi Spordikeskuses
Lisainfo: kathy@skfookus.ee


20.11.2021 EIL siseboccia võistkondlikud meistrivõistlused 2021
Toimumiskoht: Elva Spordihoone
Lisainfohttps://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=10067


21.11.2021 Tallinna ratastoolitennise turniir
Toimumiskoht: Rocca al Mare Tennisekeskus
Lisainfohttps://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=7752


21.11.2021 EPK meistrivõistlused ujumises 2021
Toimumiskoht: Aura veekeskus
Lisainfohttps://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=10116


28.11.2021 EPK meistrivõistlused kiirmales ja kiirkabes 2021
Toimumiskoht: Tallinna Puuetega Inimeste Koja tegevuskeskus
Lisainfohttps://www.paralympic.ee/et/suendmustekalender?bwiaction=events&bwiid=10045


Rahvusvahelised võistlused

Toimunud
04.-09.2021 Parapurjetamise MM Palermo, Itaalia - Kristo-Adam Priks, Peep Krusberg
04-10.10.2021 1st Open European Tri-Games Ferrara, Itaalia - Hardi Pais, Kaspar Paul Loik, Keira Rattur, Vahur Ploomipuu, Maria Rein, Eric Tött, Ingel Õunmaa

Tulevad
04.-07.11.2021 Winter Polish Open ujumises Szczecin, Poola - Richard Leib, Karl-Mattias Moor, Tanel Täheväli
27.11-06.12.2021 Parajõutõstmine MM Tbilisi, Gruusia - Jelena Pipper


Sekretariaadi töölaud

Tehtud
* Kohtumine Kultuuriministeeriumi spordiosakonna nõuniku Norman Põderi ja Eriolümpia Eesti Ühenduse rahvusliku direktori Tiina Mölliga liikumisharrastuse teemadel

Päevakorral
* Ettevalmistused Pekingi 2022 paraolümpiamängudeks
* 2021. a eelarvete korrigeerimised
* EPK tegevust juhtivate dokumentide korrigeerimised
* Ettevalmistused EPK ujumise ja kiirmale ja -kabe meistrivõistlusteks


Loe ka Eesti Puuetega Inimeste Koja uudiskirja: https://epikoda.ee/uudiskiri