Pararatta maanteesõidu maailmameistrivõistlustel võistleb kaks eestlast

Täna saavad alguse pararatta maailmameistrivõistlused, mis toimuvad kuni 15. septembrini Hollandis Emmenis. Eesti eest on väljas kaks ratturit - Mari-Liis Juul ja Janno Lepik. Lepiku jaoks on tegemist esimese Rahvusvahelise Jalgratta Liidu (UCI) poolt korraldatud tiitlivõistlusega. Juulil seevastu on tegemist juba neljanda MM-ga.

Pararattasõidus on kasutusel kolm erinevat rühma: 

  • käsirattaga sõitvad sportlased klassides H1-5, kus madalam number näitab piiranguid nii ala- kui ka ülajäsemete puhul ning kõrgem number ainult alajäsemete kasutamise piiranguid;

  • kolmerattalise rattaga sõitvad sportlased klassides T1 ja T2, kus T1 klassi puhul on tegemist tõsisemate koordinatsioonihäiretega;

  • tavaliste ratastega sõitvad sportlased C1-5, kus madalam number näitab tõsisemat häiret üla- ja/või alajäsemetes. 

Mari-Liis Juul kuulub C5 ning Janno Lepik H5 klassi.

Ettevalmistusperioodil osales Juul Kanadas maailma karikavõistlustel, kus ta tundis ennast pingutuste ajal hästi. “Vorm polnud sinna rihitud ja võib-olla kiirus polnud seal veel see päris õige.” täpsustas Juul. Peale Kanada võistlust sõitis Mari-Liis laagrisse Kanaari saartele, et treenida ka mägisematel teedel. Juuli sõnul on treeninglaager suurepärane koht, kus saada eemale töömõtetest ning keskenduda ainult treeningutele. 

Janno Lepik ütleb, et trenni sai tehtud nii palju, kui töö ja pere kõrvalt aega üle jäi. See aasta on ta võistelnud Eestis, näiteks Tartu rattarallil ja Filter maanteekarika ning Filter tempo sarjades. “Võrreldes samade võistluste selle aasta tulemusi eelmise aastaga, siis on need kõvasti paranenud.” lisas Lepik. Varem on ta osalenud pararattasõidus Võitmatute mängudel, kus Lepiku tulemuseks on kahel korral olnud viies koht ning eelmisel aastal UCI kõige madalama kategooria võistlusel oma klassis esimene koht.

Vaadates läheneva võistluse suunas, siis mõlemad ratturid ootavad maailmameistrivõistlustel osalemist väga. Lepiku jaoks on tegemist esimese võistlusega, kus ta saab võistelda teiste samasuguste sportlastega. Kuna Janno on selle alaga tegelenud üsna vähe, siis pigem näeb ta oma esimest suurvõistlust kui kohta, kus näha kui kaugel ta maailma tippudest on. Juul tahab jõuda oma klassis esikümne hulka. Ta lisab: “Nende tugevate naiste seas on see tegelikult päris keeruline ülesanne, on vaja julgust ja ka natuke õnne. Luban, et võitlen iga sekundi ja sentimeetri pärast!”

Nii Juuli kui ka Lepiku lähiaastate eesmärkideks on jõuda paraolümpiamängudele. Järgmise aasta Tokyo 2020 paraolümpiamängudele pääsemiseks koostatakse edetabel, milles arvestatakse kahe ja poole aasta sõite. Lisaks peetakse arvestus riigi mitte sportlase põhiselt, aga kuna Eestist on hetkel sellisel tasemel võistlevaid pararattureid kaks (üks mees ja üks naine), siis peavad nad võistlema kolme ja enama ratturiga riikidega.

Täna algav MM on võistlus, kus koguda paraolümpiamängudele pääsemiseks punkte. MM-lt saadavad punktid on kaks korda suurema väärtusega kui MK etappidel saadavad punktid. Mari-Liis Juuli eesmärk on hetkel jõuda Tokyo 2020 paraolümpiamängudele ning hetkel on ta naiste C5 klassi maanteesõidu edetabelis kuuendal kohal. Janno Lepiku eesmärk on jõuda Pariisi 2024 paraolümpiamängudele. 

Mari-Liis Juul võistleb 12.09 kell 11.00 (Eesti aja järgi) eraldistardist sõidus ja 14.09 kell 17.33 (Eesti aja järgi) grupistardist sõidus. Janno Lepik alustab võistlust 13.09 kell 15.00 (Eesti aja järgi) eraldistardist sõiduga ning jätkab 15.09 kell 18.17 (Eesti aja järgi) grupistardist sõiduga.