Saame tuttvaks EPK juhatuse liikmetega: Meelis Stamm
09.07.2025
Meelis Stamm on kaitseväe ohvitser, sporditeadlane ja aktiivne (iste)võrkpallur
Eesti Paralümpiakomitee üldkoosolek kinnitas 17. juunil ametisse uue kümneliikmelise juhatuse, kuhu kuuluvad president Monika Haukanõmm ning Helen Veermäe, Kirsti Pedak, Meelis Stamm, Andres Illak, Rainer Vakra, Alar Õige, Kaido Tiislär, Endrik Randoja ja Peeter Sepp.
Järgnevate nädalate jooksul teemegi tutvust EPK juhatuse liikmetega ning toome välja nende mõtted ja peamised lähtekohad Eesti paraspordi edendamisel.
Meelis Stamm, PhD, on 51-aastane kaitseväe ohvitser, sporditeadlane ja aktiivne sportlane, kes on üle 25 aasta tegelenud Eesti Kaitseväes kehalise ettevalmistuse ja spordivaldkonna arendamisega. Ta on korraldanud süsteemseid treeninguid, arendusprojekte ning arendanud sportlikku võimekust organisatsioonis, kus vastupidavus, koostöö ja vaimne tugevus on üliolulised. "Eesti Olümpiakomitee loodud „Team Estonia“ eeskujul oleme ka Kaitseväe loonud tippsporti ning harrastusporti edendava ja toetava liikumise „Team Kaitsevägi“. Seda kõike selleks, et anda võimalus organisatsiooni siseselt areneda tippspordis ning tegeleda endale meelepärase liikumisharrastusega enda tervise heaoluks," kirjutas Stamm oma motivatsioonikirjas.
Stamm on lõpetanud Tallinna Ülikooli kehakultuuri teaduskonna diplomi- ja magistriõpingud ning kaitsnud edukalt doktorikraadi kasvatusteaduste doktorikoolis. "Oma uuringutes ja teadustöös olen keskendudes võrkpalli taktikalisele ja mänguedukuse analüüsile ning nende seostele sportlaste kehaehitusega. Minu teadustöö eesmärk on sportlaste arengu toetamine teaduspõhiselt ja individuaalsest vajadusest lähtudes. Olen aastast 2005 Euroopa sporditeadlaste Kolleegiumi (ECSS) liige ning jätkuvalt aktiivne osalema teadustöös ning avaldades spordivaldkonna teaduspublikatsioone," lisas ta.
Suure võrkpallihuvilisena panustab Stamm noorte järelkasvu arengusse. "Olen Eesti Võrkpalli Liidu (EVF) talendiprogrammi „Olen tulevikutäht“ kehalise võimekuse testide korraldaja. Viies läbi noorvõrkpallurite testimisi, aitan tuvastada tulevikutalente ning panustan süsteemse järelkasvupüramiidi ülesehitamisse. Näen sarnast potentsiaali ka paralümpiaspordis – andekate noorsportlaste märkamine ja noorte suunamine liikumisharrastuse ning võistlusspordi juurde on võtmetähtsusega," selgitas Stamm. "Lisaks olen EVF-is seotud treenerite koolitustel koolitajana ja treenerikutsete taotlemiste administreerimisega alaliidus. Spordiorganisatsiooni olulised alustalad on nii spordialade harrastajad kui ka seda edasi õpetavad treenerid. Nende leidmine, spordiala juures hoidmine, koolitamine ning toetamine on oluliseks ülesandeks ja tugev süsteemne toetus organisatsiooni poolt tagab eduka treeneritöö."
Sportlasena on Stamm jätkuvalt tegev nii tava- kui istevõrkpallis. "Mängin Eesti istevõrkpallikoondises, kellega saavutasime 2024. aastal Euroopa Pronksiliigas kolmanda koha. Samuti saavutasime 2022. aastal istevõrkpallis Eesti meistritiitli, moodustades võistkonna oma perekonnast – sport on meie pere ühine väärtus, kõik mu lapsed mängiv võrkpalli (istevõrkpallist rannavõrkpallini). Jätkan edukalt ka saali- ning rannavõrkpalli mängimist, mängides juba üle kümne aasta ka Eesti meistrivõistlusi veteranide tasemel, see hoiab mind aktiivse ja mitmekülgse sportlasena vormis," sõnas EPK juhatuse vastne liige.
"Kaitseväe ohvitserina väärtustan kõrgelt distsipliini, vastutustunnet ja süsteemset tegutsemist. Need omadused olen kandnud üle ka sporditöösse, kus eesmärgipärane tegutsemine, meeskonnatöö ja avatud suhtlemine on eduka koostöö aluseks. Soovin anda oma teadmised, kogemused ja pühendumuse Eesti paralümpialiikumise tugevdamiseks – olgu see sporditeaduse, organisatsioonilise arenduse või sportlaste toetamise kaudu. Olen valmis panustama aktiivselt nii strateegilises kui praktilises töös," kinnitas Stamm.