Vabariigi Presidendi sotsiaaltöö preemia pälvis parapurjetamise eestvedaja Külli Haav

Riigipea sõnas, et Külli Haava tegude nimekirja lugemine liigutab ja teeb tänulikuks

President Alar Karis andis Kadriorus üle Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu sotsiaaltöö preemia parapurjetamise eestvedajale Külli Haavale. Ta on juba kaheksa aastat vedanud projekti „Erilised purjetajad“ ja pakkunud nii erivajadustega kui ka eluraskustesse sattunud inimestele võimalust purjetades end arendada.  

Riigipea sõnas, et Külli Haava tegude nimekirja lugemine liigutab ja teeb tänulikuks ning seda kõike on ta teinud kodanikualgatuse korras, parimast soovist ja tahtest kannustatuna, projektitaotluste rägastiku ja ebastabiilsete olude kiuste, äraütlevatele sponsoritele ja sihttaotlustele vaatamata. „Teeb tänulikuks, et meie seas on inimesi, kelle elu ei keerle ainult ümber iseenda telje, vaid kelle missiooniks on teiste inimeste elu paremaks teha. Ja liigutab, et selle missiooni keskmes on meie ühiskonna kõige hapramad ja õrnemad liikmed,“ ütles ta.

„Mereolude ees on kõik inimesed võrdsed,“ ütles president Karis. „Külli Haav on erivajadustega ja eluraskustes inimesed merel kokku viidud tavapurjesportlasega. Tema südant on jätkunud nii ratastoolikasutajatele, pimedatele, kurtidele, kroonilistele haigetele, koroonatüsistustel all kannatanutele, läbipõlenutele ja vägivalla all kannatanud täiskasvanutele ja lastele. Lisaks on tal plaan purjetamisega  tuua ellu tasakaalu ja rõõmu ka väikelastega emadele, põgenikele Ukrainast ja puudega inimestele koos hooldajatega.“

Projektiga „Erilised purjetajad“ on Külli Haava eestvedamisel käinud purjetamas inimesed vanuses 9 – 79 aastat ligi 400 korral. Samuti on projekti raames tehtud koostööd Rootsi, Läti ja Leedu partneritega ning kaasatud spetsialiste Kreekast. Maailmameistrivõistlustel Palermos saavutati auväärne 2. koht.

Sotsiaaltöö preemia pälvib inimene või organisatsioon, kelle tegevus aitab parandada ühiskonnas ebasoodsal positsioonil olevate inimeste toimetulekut ja elukvaliteeti. Preemia suurus on 5000 eurot ja seda rahastab Cleveron. Eelmisel aastal pälvis presidendi sotsiaaltöö preemia Eesti Fenüülketonuuria Ühing, varasemalt on preemia saanud arenguprogramm SPIN, Viljandi Haigla sõltuvushaigete ravi- ja rehabilitatsioonikeskus ja MTÜ Peaasjad.

Foto: Raigo Pajula