Eesti koondis saavutas istepalli EM-i C-divisjoni turniiril pronksmedali
24.05.2025
Turniiri võitis Sloveenia, hõbemedali pälvis Tšehhi
Eesti istevõrkpallikoondis mängis pärast kahekümneaastast vaheaega taas Euroopa meistrivõistlustel, saavutades 22.- 24. maini Norras, Stavangeris peetud C-divisjoni turniiril kolmanda koha.
Eesti alagruppi kuulusid Norra, Taani, Tšehhi ning Sloveenia.
Turniiri avamäng mängiti Taani koondise vastu, kes suudeti alistada kindlalt 3:0 (11; 8; 17). Mängu käigus said käe valgeks praktiliselt kõik mängijad, võistkonna edukaim punktitooja oli Margus Hoop, kelle arvele jäi mängu lõpuks 14 punkti (efektiivsusnäitaja +10). Eesti mängis vastased üle kõikides elementides, erilist kindlust näidati üles rünnakute lahendamisel (57%) ning servides (20 ässa).
Teises mängus mindi vastamisi kohaliku Norra koondisega, kes alistati samuti 3:0 (10; 11; 20). Võistkonna suurimaks punktitoojaks oli selles mängus Meelis Stamm, kes tõi 17 punkti, tehes mängu jooksul vaid kaks omaviga.
Kolmandas mängus mindi vastamisi tuttava Tšehhi võistkonnaga, kellega on Euroopa pronksliigas viimastel aastatel korduvalt kohtutud. Eesti jäi mängu alguses korraliku surve alla kui vastased võitsid esimesed kaks geimi punktidega 17 ning 19. Seejärel suutsid eestlased aga end kokku võtta ning võita pingelise kolmanda geimi 27:25. Neljas geim kuulus juba kindlamalt Eestile skooriga 25:17. Otsustavas viiendas geimis tehti aga lubamatud 7 rünnakuviga ja sellest piisas vastastele 15:11 geimivõiduks. Kogumäng seega 3:2 Tšehhile. Üleplatsimängijaks kerkis taaskord Meelis Stamm, kes tõi tiimile 21 punkti (+13). Margus Hoop aitas kaasa 13. punktiga. 10 punkti lisasid nii Liiv kui ka Metsaste. Saatuslikuks sai enda vastuvõtt – vastased lõid 11 ässa meie 2 vastu ning omavigade arv (Eesti 40 vs Tšehhi 24).
Alagrupi viimases mängus kohtuti Sloveeniaga ning mängiti alagrupi võidu peale. Kindla 3:0 võidu võttis Sloveenia, andes Eestile geimides vaid 18; 16 ning 23 punkti. Enim punkte tõi Rait Metsaste (11 punkti; +1), Liiv lisas 9 punkti ning Lumik 8. Suurim vahe vastastega jällegi vastuvõtul ning omavigade arvus. Selle mängu võiduga tagas Sloveenia endale otsepääsu C-divisjoni finaali.
Vahemängus kohtus Eesti taaskord tuttava Tšehhiga heitlemaks finaalkoha eest. Turniiri viimaseks mänguks enam vastupanuks jaksu ei jätkunud ning kindel 0:3 kaotus (15; 18; 17) oli tõsiasi. Suurimad punktitoojad sel korral Stamm 9 ning Metsaste 7 punktiga.
Kokkuvõttes saavutas Eesti kahe võidu ning kolme kaotusega C-divisjonis pronksmedali. Turniiri sümboolses koosseisus valiti parimaks nurgaründajaks Meelis Stamm.
Mängiv treener Rait Metsaste võttis turniiri kokku alljärgnevalt: "Kindlasti läksime enama järgi, eriti kuna omasime turniiril osalevatest tiimidest Euroopa rankingus teist asetust, seega oleksime pidanud vähemalt finaalis mängima. Aga eks see ongi võrkpall. Tšehhi mängis väga ilusat võrkpalli ühe sidemängijaga, kes liikus fantastiliselt. Neil oli kõik väga korrektne. Seda oli näha ka Sloveenia ja Tšehhi omavahelises 3:2 tulemusega lõppenud finaalmängus. Vastased väärisid teineteist ja olid meist lihtsalt paremad.“
Fotod: Paravolley Europe
Turniiri lõppjärjestus: Sloveenia, Tšehhi, Eesti, Norra, Taani
Sloveenia koondisel on võimalik sügisel osaleda EM-i B-divisjoni turniiril, et püüelda taaskord kõrgemate kohtade peale. B-divisjoni viimane langeb järgmiseks C-divisjoni.
Eesti istevõrkpallikoondist ootab juunis ees järgmine Balti Liiga etapp Lätis, juulis mängitakse kõrgetasemelisel sõprusturniiril Hollandis ning oktoobris taas tuttaval Euroopa pronksliiga turniiril Tšehhis.
Eesti koondis mängis koosseisus Ivar Liiv, Egerd Erreline, Margus Hoop, Tarmo Lepik, Marek Piirimägi (kõik klassifitseeritud mängijad) ning Rait Metsaste, Karel Lumik, Meelis Stamm, Marek Matsalu, Peeter Rõbakov ning võistkonna mänedžer Siret Rits.